Urządzenia mrożące i sprężarki chłodnicze w praktycznym zastosowaniu.

Urządzenia mrożące są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Możemy je spotkać chociażby w sklepach spożywczych i supermarketach, gdzie stosuje się je do przechowywania produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia. W niemal każdym nowoczesnym budynku instaluje się obecnie klimatyzację, która pozwala nam utrzymywać wewnątrz pożądaną temperaturę. Każde urządzenie chłodnicze i każdy klimatyzator wyposażone są w sprężarki chłodnicze, które służą utrzymywaniu odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz pomieszczenia lub chłodziarki.

Za najpopularniejsze sprężarki chłodnicze uważa się sprężarki tłokowe, spiralne. Każda z nich może być hermetyczna lub semihermetyczna. Wyróżniamy także sprężarki chłodnicze jedno i dwustopniowe. Każda z nich odpowiedzialna jest za pobranie powietrza, sprężenie go, a następnie przekazanie do komory, w której znajduje się czynnik chłodzący. Dla osoby postronnej, nie posiadającej zaawansowanej wiedzy na temat urządzeń chłodniczych brzmi to bardzo skomplikowanie, warto więc skupić się przede wszystkim na praktycznych walorach sprężarek i ich zastosowaniu.

W praktyce sprężarki chłodnicze stosuje się w we wszystkich urządzeniach chłodniczych oraz w wielu modelach klimatyzacji. Wykorzystuje się je zarówno w niewielkich lodówkach do użytku domowego, jak i w dużych chłodniach czy magazynach. Przy wyborze konkretnej sprężarki powinniśmy kierować się przede wszystkim jej wydajnością i zakresem temperatur, w których pracuje. Im większe pomieszczenie, czy urządzenie, tym bardziej wydajne sprężarki chłodnicze powinniśmy stosować.

admin