Akumulator EPS 120-12 do UPS, awaryjne podtrzymanie zasilania.

Last modified date

Akumulator Europower EPS 120-12 (120Ah) należy do linii akumulatorów wykonanych w technologii AGM. Technologia ta opiera się na zastosowaniu między płytami ołowianymi porowatych separatorów z włókna szklanego, nasączonych roztworem kwasu siarkowego. Dzięki temu kwas się nie wylewa i bateria AGM może pracować  w różnych ustawieniach.

Dowolna pozycja montażu

Różne pozycje pracy: pionowo, czy na boku, umożliwiają szersze zastosowanie jak i montaż w ograniczonej przestrzeni.

Budowa wewnętrzna

Podobnie jak inne akumulatory kwasowe 12V, Europower EPS 120-12 zawiera 6 cel o napięciu znamionowym 2V, połączonych szeregowo. Jego obudowa jest nierozbieralna - ponieważ jest to akumulator szczelny i bezobsługowy. Za odprowadzanie gazów, powstających przy ładowaniu, odpowiadają korki - zawory, otwierające się tylko w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia gazów.

Przeznaczenie

Ten akumulator dedykowany jest do montażu w zasilaczach UPS jak i w Dźwiękowych Systemach Ostrzegania (DSO). Zważywszy na długą żywotność projektowaną 10-12 lat w 20 st. C i oferowana przez wytwórcę trzyletnią gwarancję, mimo ceny, faktyczne koszty związane z jego eksploatacją są relatywnie niskie. W pracy buforowej przy zachowanych optymalnych warunkach pracy akumulatory te wytrzymują bez najmniejszych problemów 10 lat. Faktyczna żywotność jest zależna w dużym stopniu od temperatury oraz napięcia w systemie.

EPS 120-12 obudowa akumulatora

Inne zastosowania

EPS 120-12 może zasilać wózki, podnośniki oraz zostać wykorzystany do pracy cyklicznej. Jednak do zastosowań w urządzeniach pracujących cyklicznie lepszą opcją jest akumulator EPL 110-12 produkowany w takiej samej obudowie.

Do zasilania silników sprawdzają się pakiety Li-ion - są one wytrzymalsze niż akumulatory AGM, jednak niestety również zdecydowanie droższe. W związku z kryterium cenowym w dalszym ciągu dla wielu zastosowań akumulatory ołowiowe nie mają konkurencji.

W mniejszych urządzeniach mobilnych, z uwagi na gabaryty EPS 120-12 - zastosowanie tego akumulatora jest ograniczone. Do tego typu zastosowań polecamy również pakiety akumulatorów Li-ion.

admin